Podczas XV jubileuszowej edycji Targów ENERGETICS zapraszamy Państwa do zapoznania się z wystawą pt. „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”, która ukazuje wkład Polaków w rozwój cywilizacyjny szeroko rozumianej elektryki i promuje szerzej nieznaną historię udziału elektryków w walce o niepodległość i budowę suwerennego państwa polskiego. Wystawa ma charakter pionierski i podejmuje szczególnie te tematy, które mogą stanowić w przyszłości inspirację do dalszych badań i publikacji. Składają się na nią 24 plansze, w tym 22 merytoryczne.
Ekspozycja została przygotowana przez kilkanaście zespołów autorskich pod patronatem naukowym znakomitych instytucji: Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Polskiej Sekcji IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Nad poziomem merytorycznym wystawy czuwał Komitet Ekspertów złożony z wybitnych przedstawicieli PAN oraz uczelni, z którymi Stowarzyszenie Elektryków Polskich ma podpisane porozumienia ramowe o współpracy. Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawę wsparli również przedsiębiorcy reprezentujący naszą branżę oraz branże pokrewne.
Wystawa ma charakter pionierski i podejmuje szczególnie te tematy, które mogą stanowić w przyszłości inspirację do dalszych badań i publikacji. Składają się na nią 24 plansze, w tym 22 merytoryczne. Nie było jednak możliwe ujęcie na planszach wszystkich istotnych wydarzeń w historii polskiej elektryki. Szczególnie trudne było dokonanie syntezy na przestrzeni ponad 220 lat. Organizatorzy wystawy są jednak przekonani, że udało się przybliżyć tematy w przystępny i ciekawy sposób. W naszej pracy dążyliśmy do zrealizowania postawionych celów, a wśród nich zależało nam na:
- przedstawieniu polskich osiągnięć w obszarze elektryki, a zwłaszcza w nauce, przemyśle, teletechnice, medycynie i kształceniu kadr elektryków;
- przypomnieniu postaci mających największe zasługi w rozwoju elektryki w różnych okresach ustrojowych;
- ukazaniu wybranych osiągnięć w dziedzinie elektryki i ich twórców w czasach zaborów;
- pokazaniu roli i wkładu wybranych polskich elektryków w rozwój kraju i ich udział w ważnych wydarzeniach historycznych: odzyskanie niepodległości (1918 r.), udział w wojnie 1920 r., uchwalenie i wdrożenie ustawy elektrycznej (1922 r.) i walka w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945);
- podkreśleniu udziału elektryków w odbudowie kraju po II Wojnie Światowej, a także ich wkładu w rozwój instytucji państwa w różnych obszarach gospodarki i nauki;
- przedstawieniu związków między elektryką a sztuką oraz nadchodzących wyzwań w tej dziedzinie.
Uroczysta inauguracja wystawy miała miejsce podczas IV Kongresu Elektryki Polskiej w dniu 6 czerwca 2024 r. na stadionie Enea w Poznaniu.
Wystawę można obejrzeć na stoisku 140.
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Podczas XV jubileuszowej edycji Targów Energetycznych ENERGETICS, Komisja konkursowa przyznała Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Elektryków Polskich za wystawę „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”. W uzasadnieniu Komisja zwróciła uwagę na propagowanie i popularyzację historii rozwoju polskiej elektryki. Nagroda została wręczona 19 listopada podczas Lubelskiej Gali Energetyki.