Podczas Targów Energetycznych ENERGETICS Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia, które działa na Akademii Górniczo-Hutniczej przy Wydziale Energetyki i Paliw zaprezentuje swój nowy projekt.
Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia działa na Akademii Górniczo-Hutniczej przy Wydziale Energetyki i Paliw. Koło rozpoczęło swoją działalność już w 2007 roku i nieprzerwanie za priorytet uznaje rozwój technologii odnawialnych źródeł energii i proekologiczne projekty, które mogą przyczynić się do mitygacji zmian klimatycznych.
Dzięki innowacyjnemu spojrzeniu członków Koła na problemy OZE, w Eko-Energii mogło powstać wiele nowatorskich projektów. Za sprawą dużego zaangażowania zespołu powstało już ponad 30 projektów o różnym stopniu zaawansowania.
Członkowie Koła pragnąc kontynuować wkład w rozwój technologii energetyki wiatrowej skupili się nad realizacją nowego projektu. Jest to turbina wiatrowa z autorskim układem odbierania energii elektrycznej opierającym się na wykorzystaniu generatorów o różnej charakterystyce pracy. Stworzony projekt turbiny stanowi innowacyjną technologię w zakresie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Pozwala na generację energii dla znacznie szerszego zakresu prędkości wiatru w porównaniu do turbin tradycyjnych, wykorzystujących jeden generator. Zasada działania całego układu opiera się na metodycznym przełączaniu pomiędzy trzema generatorami w zależności od panujących warunków wietrznych. Każdy z generatorów charakteryzuje się inną nominalną prędkością obrotową i mocą. Ich naprzemienne wykorzystanie umożliwia zwiększenie czasu pracy turbiny w skali roku poprzez rozszerzenie zakresu operatywnej prędkości wiatru. Jest to niespotykane rozwiązanie ze względu na złożoność proponowanego systemu. Nieszablonowy pomysł Eko-Energii rozwiązuje dotychczasowe problemy związane z budową takiego układu.